internets

Interneta meklētāja Google vēsture (1. daļa)

Atvērts Google onterneta meklētājs

Visi interneta meklētāji sāka darboties nosacīti vienā laikā. Tas ir, laika posmā, no 1994. gada līdz 1997. gadam un, protams, interneta meklētāji vēl joprojām paliek arvien vairāk taču tie tomēr nespēj izkonkurēt pašus šīs nozares pamatlicējus – Google. Katrs no interneta meklētājiem sākot darboties ievieš, ko jaunu interneta meklētāju sistēmā. Tomēr katram no šiem meklētāju īpašniekiem ir savs stāsts, katrs gribējis ar kaut ko atšķirties un izcelties uz citu interneta meklētāju fona. Viens savu darbību ir uzsācis garāžā, otrs guļamistabā vai savas universitātes bibliotēkā, katrs ir gājis savu ceļu. Daudzi no interneta meklētājiem nemaz nav sasnieguši savu mērķi – kļūt par populārāko interneta meklētāju pasaulē, un vienkārši pazuduši, bankrotējuši.

Šajā rakstu sērijā mēs papētīsim dziļāk interneta meklētāja Google vēsturi.

Google vēsture

Google savu darbību sāka 1996. gada janvārī, kā pētījuma projekts. Pie tā strādāja Lerijs Peidžš un Stenfordas Universitātes Filozofijas students Sergejs Brins, kas tolaik vēl strādāja pie Stenfordas Digitālās bibliotēkas projekta. Viņi guva straujus panākumus pateicoties Lerija izgudrotajai interneta meklētāju sistēmai. Viņš bija izdomājis, ka cilvēkam ievadot atslēgvārdu un nospiežot pogu „Meklēt” tiek uzrādīta informācija, kas sarindota kārtībā no visvairāk apmeklētās un atslēgas vārdam atbilstošākās interneta vietnes līdz vismazāk apmeklētākajai un vismazāk atslēgas vārdam atbilstošajai interneta vietnei. Līdzīgu principu pētīja arī „RankDex” interneta meklētājs, bet drīz pēc Google parādīšanās tas pazuda no Globālā tīmekļa.

Interneta meklētāja Google izgudrotāji

Sākumā Google tika turēts uz Stenfordas Universitātes servera un bija pieejams tiešsaistē caur adresi google.stanford.edu. Google.com domēns tika reģistrēts 1997. gada 15. septembrī, savu kompāniju ar nosaukumu „Google Inc.” viņi nodibināja 1998. gada 4. septembrī Kalifornijā, Menlo parkā, sava drauga garāžā.

Google projekta dzimšanas vieta

Pats nosaukums „Google” ir radies no nepareizi uzrakstīta vārda „googol” jeb gūgols, kas ir skaitlis 1 ar 100 nullēm. Vārds ‘’google’’ kļuva arvien populārāks sabiedrībā pateicoties Lerija un Sergeja interneta meklētājam un 2006. gadā tas tika pieņemts kā literāri pareizs darbības vārds un ierakstīts Merriama Vebstera Koledžas vārdnīcā, kā arī Oksfordas Angļu vārdnīcā ar nozīmi – „izmantot „Google” interneta meklētāju, lai iegūtu informāciju internetā”.

1998. gada beigās Google tās lietotājam varēja piedāvāt 60 miljonus dažāda satura lapas. Ziņu portāls „Salon.com” uzslavēja Google par tās spēju pārspēt citus interneta meklētājus tajā pašā laikā būdama dizaina ziņā vienkārša un saprotama atšķirībā no konkurentu interneta meklētājiem, kas bija pārpildīti ar visdažādākajām funkcijām un iespējām, kas traucēja atrast cilvēkam nepieciešamo informāciju. Akciju tirgus investori bija vairāk pievērsušies tādiem interneta meklētājiem kā: Yahoo, AOL, MSN Search, jo uzskatīja tos par Globālā tīmekļa nākotni.

*Par šo rakstu sēriju mēs pateicamies digitālā mārketinga aģentūrai SEO Eksperts (https://seoeksperts.lv)!

Tagged ,