Veselība

Cigaretes ir neveselīgas! Labāk atturies

Visiem ir zināms par cigarešu bīstamību, bet ceļš līdz tai, katram ir savādāks. Ir jaunieši, kas teiks vecāki smēķē, svarīgs faktors varbūt vēlme kļūt pieaugošākiem un sajustā atkarība no nikotīna, cits vēlējies izpatikt zēniem, draugiem vai izskatīties modernam, vai uzsācis smēķēt lietojot alkoholu.

Pats varu teikt, ka liela nozīme ir personīgai pieredzei – izmēģināts ir, bet nepatika un nesaista.
Mēs visi esam dzimuši nesmēķētāji, – tas ir dabiski. Daudzi smēķētāji patiesībā gaida no ārienes tādu kā pēdējo grūdienu, impulsu, kas pamudinātu ķerties pie konkrētas rīcības lai īstenotu savu kluso vēlēšanos.

Kopš 1994. gada Latvija ir uzsākta kampaņa „Atmet un vinnē” apvienojoties 13 Eiropas valstīm, bet 2004. gadā interese bija augusi – tajā piedalījās jau 71 valsts, akcijā iesaistījās 700 000 cilvēku no visas pasaules. Latvija šogad kampaņā piedalās jau sesto reizi. Kampaņā no Latvijas piedalījās apmēram 700 cilvēku, rīkotāji uz atbalstu cer arī šogad. Akcijas laikā tiek piedāvāts jauniešiem, kuri pārsnieguši 18. gadu vecumu un jūtas nobrieduši atmest smēķēšanu, to izdarīt akcijas laikā. Akcija notiek maija mēnesī, un tās dalībniekiem jāatturas no smēķēšanas vienu mēnesi. Lai iesaistītos jāaizpilda anketa, kas jānosūta uz Veselības veicināšanas valsts aģentūru. Nepieciešams arī viens liecinieks, kurš apliecina, ka akcijas laikā dalībnieks nav smēķējis. Balvu ieguvējus noskaidro izlozē akcijas beigās. Galvenās balvas ieguvējs tālāk piedalās Eiropas balvas izlozē, kas ir 10 000 eiro. Domāju, ka ne jau izredzes vinnēt, bet veselības dēļ, un apkārtējo cilvēku dēļ , daudzi arī uzsāk piedalīšanos akcijā, šis tad arī varētu būt tas grūdiens no malas. Manuprāt, akcija būtu jāveic jau ar mazākiem bērniem, gan skolās uz vietas , gan masu mēdijos. Lai pēc tam nav tik ļoti jācīnās ar sekām. Kāpēc tieši mēnesis, četras nedēļās tai laikā organisms attīrās no sārņiem, un cilvēks pierod, ka ir nesmēķētājs. Visā pasaule, un Latvijā tiek piedāvāti dažādi vēlmi pārvarēt smēķēt līdzekļi – adatu terapijas, plāksteri, košļenes, ledenes, un katrs izvēlas, kas viņam liekas piemērotāks.

Lai cilvēks atmestu smēķēt ir vajadzīgs liels gribasspēks, kā arī apkārtējo, mājinieku, un kolēģu atbalsts. Ja par savu nodomu atmest smēķēšanu cilvēks paziņo, tad viņiem vajadzētu izturēties ar izpratni un neradīt situācijas, kas izraisa vēlmi atsākt smēķēt. Pēc smēķēšanas atmešanas cilvēks pastiprināti lieto konfektes vai ēd saulespuķu sēklas utt., un tādejādi pakāpeniski no kārumiem pieņemas svarā, bet to, protams, var kontrolēt atsākot darboties ar kādu sporta veidu. Bieži vien kādā stresa situācijā cilvēks var atkal atsākt smēķēt. Tad tikai atkal ir jāsaņemas un jāatmet, bet, protams, vislabāk neuzsākt vispār smēķēt, nebūs nekādu problēmu.

Tagged