kults.lv

Dāžādu zobārstu iedalījums

 Zobārsti diagnosticē un ārstē zobu un mutes dobuma slimības. Viņi ārstē slimos zobus un daļēji vai pilnīgi zobu rindu aizvieto ar mākslīgiem zobiem. Zobārsti var specializēties noteiktā darbības jomā.

Zobārsts-terapeits veic zobu profilaktiskās apskates, diagnosticē un ārstē zobu un mutes dobuma slimības. Visbiežāk sastopamā zobu slimība ir zobu cieto audu bojājums (kariess). Bojātos zoba audus zobārsts iztīra un dobumu piepilda ar plombējošo materiālu. Viņš informē pacientus par pareizu zobu kopšanu, atbilstošu kopšanas līdzekļu (zobu pastas, pulvera, birstītes) izvēli, fluoru saturošu preparātu lietošanu un veselīga uztura nozīmi. Kā arī, ja piemēram, pacientu ir piemklējušas gudrības zobu sāpes, tad arī vispirms ir jāvēršas tieši pie zobārsta-terapeita.

Zobārsts-ķirurgs sniedz palīdzību tad, kad nav iespējams zobu saplombēt. Visizplatītākā ķirurģiskā palīdzība ir slima zoba izraušana. Zobārstniecības klīnikā veic sarežģītas operācijas – atver sastrutojumus mutes dobumā, izņem akmeņus no siekalu dziedzeriem, ārstē traumas, labo iegūtos un iedzimtos defektus. Viņi specializējas sejas un žokļu ķirurģijā, novērš žokļu, lūpu un deguna defektus, kuri ir iedzimti vai iegūti dzīves laikā (pēc traumām, ļaundabīgo audzēju rezultātā).

Zobārsts-ortopēds nodarbojas ar atsevišķu zobu vai zobu rindas aizvietošanu ar mākslīgiem zobiem: uzvelk kronīti (metāla, porcelāna, plastmasas), veido protēzi – tiltiņu vai izņemamās platītes.

Zobārsts-ortodonts ir speciālists, kas nodarbojas ar zobu korekciju bērniem, ar speciālām metodēm labo zobu sakodienu, maina atsevišķu zobu augšanas virzienu, regulācijas rezultātā iegūst pareizu zobu rindu. Zobārsta-ortodonta darbs zobu rindas regulācijā reizēm ilgst vairākus gadus.

Zobu tehniķi izgatavo zobu protēzes un ortodontiskos preparātus. Viņi saņem no zobārsta-protēzista pacienta zobu sakodiena un žokļu virsmas nospiedumu paraugus un pēc tiem gatavo zobu sakodiena ģipša atlējuma modeļus. Strādājot ar tiem, zobu tehniķi modelē un izgatavo zobu protēžu modeļus. Pēc tam viņi gatavo zobu protēžu veidnes un visbeidzot pašas protēzes.

Zobu tehniķi izgatavo zobu kronīšus, tiltveida zobu protēzes un izņemamās zobu protēzes, mākslīgos zobus. Protēžu izgatavošanai viņi izmanto dažādus materiālus – dārgmetālus (zeltu, sudrabu), baltmetālu, plastmasu un īpašus sakausējumus. Zobu tehniķi kausē šos materiālus, iepilda veidnēs un pēc tam slīpē un pulē gatavās protēzes. Katrai izgatavotai protēzei pēc izskata ir jābūt estētiskai, atbilstošai pacienta zobu sakodienam, viņa dabisko zobu krāsai un izturīgai. Tai ir jāatjauno traucētā gremošanas funkcija, un tajā pat laikā tā nedrīkst radīt neērtības un sāpes, kā arī runas defektus protēzes nēsātājam.

Zobu higiēnists ir ārstniecības persona – augsti kvalificēts zobārstniecības aprūpes speciālists. Strādājot zobārstniecības komandas sastāvā, sadarbībā ar zobārstu, zobu higiēnists veic mutes saslimšanu profilakses un klīniskā (periodontoloģiskā) ārstēšanas plāna sastādīšanu, izpildi un izvērtēšanu. Zobu higiēnists patstāvīgi veic klīniski – diagnostisku pacienta mutes izmeklēšanu, mutes saslimšanu profilakses pasākumus, zobu ap zobu esošo audu klīnisko ārstēšanu, nodrošina infekcijas kontroles pasākumus un uztur drošu vidi zobārstniecības kabinetā.

Zobu higiēnists veic sabiedrības izglītošanu mutes saslimšanu profilaksē, piedalās zobārstniecības aprūpes plānošanā, organizācijā un izvērtēšanā sadarbībā ar zobārstniecības komandu un citu nozaru speciālistiem. Zobārsta asistents ir zobārstniecības aprūpes speciālists, ar vidējo profesionālo izglītību, kas asistē zobārstam zobārstniecisko manipulāciju laikā, veic infekcijas kontroles pasākumus zobārstniecības kabinetā un zobārstniecības aprūpes pasākumus komandā, uzņemoties atbildību atbilstoši kompetences līmenim