kults.lv

Rotaslietas senajā Ēģiptē

seno ēģiptiešu amulets

Kopš agrīnajiem Senās Ēģiptes civilizācijas attīstības laikiem pēc juvelierizstrādājumiem varēja noteikt personas statusu. Bagātnieku rotaslietas tika darinātas no zelta un sudraba, inkrustēti ar pusdārgakmeņiem (lazurīts, tirkīzs, serdoliks, ametists), savukārt, vienkāršo ēģiptiešu rotām paredzētais materiāls bija fajanss, varš un stikls.

Senajā Ēģipte radās visi galvenie rotaslietu veidi – kaklarotas, gredzeni, zelta ķēdītes, auskari, rokassprādzes.

Juvelierizstrādājumos sastopamo motīvu klāstā ietilpa dievu un dieviešu tēli, hieroglifiskie simboli, putni, dzīvnieki un kukaiņi. Katram simboliskajam atveidam bija ļoti liela loma seno ēģiptiešu mitoloģijā.

Senās Ēģiptes modes tēla pastāvēšanas vēsturē rotaslietas ieņēma galveno vietu tērpa koptēla izteiksmībā, kontrastu principa uzsvēršanā, kārtu hierarhijas apzīmēšanā un nozīmīgo simbolisko atveidu atspoguļošanā.

Nav noliedzams, ka Senā Ēģipte ir viena no varenākajām senajām civilizācijām, tās kultūru un mākslu apvij neskaitāmas leģendas un nostāsti, kas daudzreiz, vēstures gaitai ritot, apaugušas ar suģestējošiem izdomājumiem. Tomēr, neskatoties uz daudziem nozīmīgiem atklājumiem, joprojām līdz galam neatminama un noslēpumaina paliek Senās Ēģiptes mīkla.

Kādas rotas nēsāja ēģiptiešiem?

Gan vīrieši, gan sievietes valkāja rotas lietas: kaklarotas, rokassprādzes, gredzenus, diadēmas. Bagātie ēģiptieši bija iecienījuši greznu, platu rotu, kas daļēji apsedza plecus un krūtis.

Tāpat ēģiptieši bija iecienījuši rotāties ar dažādiem ziediem, īpaši lotusu, kas bija mīlestības simbols. Semiramīda, Kleopatra un citas seno laiku valdnieces bija īpaši iecienījušas pērles.

Rotas gatavoja no zelta, sudraba, pusdārgakmeņiem, stikla, fajansa, emaljas.

Neatkarīgi no tā vai cilvēks bija bagāts vai nabags – tas nēsāja rotas – gredzenus, kaklarotas un auskarus. Rotas tika izgatavotas no zelta vai krāsaina stikla pērlēm. Krelles bija no tirkīza un lazurīta akmeņiem

Senās Ēģiptes juveliermākslai ir grūti līdzināties pat mūsdienās. Abu dzimumu pārstāvji nēsāja apaļas, lielas apkakles formas rotaslietas uz krūtīm un pleciem – tas liecināja par Saules kulta izplatību Senajā Ēģiptē. Kā simboli un atšķirības zīmes rotā greznas un sarežģītas rotas – diadēmas. Dārgakmeņi un emalja tika izvietoti horizontāli un vertikāli, dominēja zaļā un zilā krāsa. Ļoti populāras bija dažādas ap kaklu liekamas rotas no māla, zelta, stikla un dārgakmeņiem. Ēģiptē vislabprātāk nēsāja rotaslietas no smaragda, tirkīza, ametista un kalnu kristāla.