zobārstniecība

Smaganu iekaisums

vīrietis, kuram ir smaganu iekaisums

Zobu jutīgums, smaganu pietūkums un apsārtums  – tās ir tikai dažas no smaganu iekaisuma pazīmēm. Gandrīz katrs no mums ir saskāries ar pastiprinātu zobu jutīgumu, piemēram, dzerot karstu tēju vai ēdot saldējumu, taču ne katrs zina, ka tā var būt nopietna saslimšana – gingivīts.

Kas ir smaganu iekaisums?

Gingivīts jeb smaganu iekaisums ir mutes dobuma saslimšana. Tās galvenās pazīmes ir zobu jutīgums pret temperatūras izmaiņām, smaganu apsārtums vai pietūkums, asiņošana un stipras sāpes. Tas ir ļoti bīstams, jo var izraisīt virkni citu saslimšanu, piemēram, periodontītu, un veicināt nopietnas infekcijas un zobu nozaudēšanu.

Kāpēc rodas smaganu iekaisums un kā ar to cīnīties?

Galvenie smaganu iekaisuma rašanās iemesli ir nepietiekama mutes dobuma higiēna, neregulāra zobārsta un higiēnista kabineta apmeklēšana, kariess, zobakmens un citas savlaicīgi neārstētas zobu un smaganu slimības.

Vislabākais risinājums, lai izvairītos no smaganu iekaisuma rašanās, ir regulāras zobārsta vizītes un savlaicīga profesionāla zobu higiēna. Taču gadījumos, ja gingivīts jau ir parādījies, to ir iespējams apstādināt. Lai mazinātu gingivīts izraisītās sekas, parādoties pirmajiem simptomiem, ir steidzami jādodas pie ārsta. Higiēnists veiks zobu higiēnu un likvidēs visu zobakmeni un zobu aplikumu. Zobārsts izārstēs kariesu, kā arī ieteiks antibakteriālos līdzekļus un līdzekļus zobu jūtīguma mazināšanai. Tie var būt medikamenti, skalojamais līdzekļi vai speciālas ārstnieciskas zobu pastas.

Smaganu iekaisums ir nopietna mutes dobuma saslimšana, par kuru, viennozīmīgi, tiek par maz runāts. Savlaicīga zobu ārstēšana un mutes dobuma stāvokļa novērtēšana zobārsta kabinetā var novērst šo problēmu pilnībā vai vismaz ievērojami mazināt tās sekas. Ja jums ir aizdomas par gingivītu, noteikti netērējiet laiku un laicīgi dodaties pie sava zobārsta!