Domu lidojums

Šoreiz par izvēli

Ik dienas mēs katrs pieņemam simtiem izvēļu. Tās var būt visvienkāršākās un ikdienišķākās izvēles, piemēram, izvēle par to, ko es vilkšu mugurā no rīta, kā arī sarežģītākas izvēles – par ko es vēlos kļūt savā dzīvē. Katra mūsu izvēle veido mūsu personību. Katrs pieņemtais lēmums spēj ietekmēt mūsu nākotni. Neizklausās biedējoši?

Arī Blaumaņa darbos var ieraudzīt vairākas sarežģītas cilvēku izvēles. Novelē ‘’Purva bridējs’’ galvenajai varonei Kristīnei arī bija jāpieņem lēmums. Aprecēt bagāto, jauko, sirsnīgo Akmentiņu vai izvēlēties mīlestību ar alkoholiķi Edgaru. Kaut gan Akmentiņš mīlēja Kristīni, bija gatavs atdot viņai visu un piedāvāt dzīvi, ko jebkura meitene vēlētos, Kristīne tomēr izlēma par spīti visiem, mīlēt un ticēt Edgaram, kuram nebija nekā cita kā tukši solījumi. Meitenei, manuprāt, tas bija viens no grūtākajiem lēmumem, kuru viņai nācās pieņemt.

Svarīgu lēmumu var redzēt arī manis nesen lasītajā Korinas Bomanes romānā ‘’Taureņu sala’’. Arī šajā stāstā galvenā varone Diāna nonāca strupceļā, kur viņai bija jāizvēlas, vai nu dzīvot savu dzīvi pie tagadējā vīra, kurš viņu krāpj, bet sniedz labu dzīvi, vai arī viņa varēja pamest šo visu un doties piedzīvojumā – maģiskā, nezināmā ceļojumā, uzzināt vairāk par savu ģimeni un dzimtas koku. Izvēle starp vienkāršo, zināmo, ierasto un neparadzemo.

Šadas izvēles var sastapt jebkurš arī savā dzīvē. Arī es šobrīd esmu strupceļā. Nespēju pieņemt lēmumu. Es, pēc manām domām, esmu izglītota, stipra persona ar bezgalīgām iespējām dzīvē, taču nespēju izlemt, kas es vēlos būt. Vai es vēlos kļūt par ārstu? Ja tāds ir mans lēmums, tad par kādu ārstu – ķirurgu, ginekologu, dermatologu? Vai arī es vēlos kļūt par ķīmiķi, vēsturnieci, ģenētiķi? Jebkura no šīm izvēlēm spēj mainīt visu manā nākotnē. Tas ietekmēs izvēli, kur es mācīšos, cik ilgu laiku, cik daudz. Tas maina, cik daudz laika es varēšu veltīt savai ģimenei nākotnē, kad es būšu atradusi savu īsto un vienīgo mīļoto. Tas maina, kurā pasaules malā es būšu, un cik daudz es spēšu sasniegt. Un to visu var ietekmēt viens lēmums manā bērnībā. Viena izvēle. Kā lai pieņem savu nākotni, nezinot, ko tā nesīs?

Manuprāt, cilvēka dzīvē nav nekā grūtāka par izvēli. Izvēles padara mūs par personībām. Veido mūsu nākotni. Viena izvēle var, man nezinot, kaut ko mainīt manā dzīvē pēc 30 gadiem. Neviens nevēlas pieļaut kļūdas, kaut ko nožēlot. Mēs visi vēlamies savu sapņu dzīvi. Tapēc ir ļoti grūti pieņemt lēmumus, gluži kā laimes spēlē – nezinot, kur šīs izvēles katru no mums aizvedīs, tikai ar cerību, ka esam pieņēmuši pareizos lēmumus.